INNE

Historia czekolady…

Początki czekolady są okryte tajemnicą, trudno jest zatem określić z którego wieku pochodzi przepis na ten słodki smakołyk. Pierwsze kakaowce uprawiane były przez plemię Olmeków, którzy zamieszkiwali Amerykę Środkową w 400 r. p.n.e. Później wiedza o kakaowcach została przekazana plemieniu Majów, którzy zajęli się uprawą. Czekoladowy napój przygotowywany z nasion kakaowca uważany był za nektar bogów.
Aromatyczna czekolada związana była z wieloma aspektami życia społecznego Majów. Czekoladowym napojem witano nowonarodzone dzieci i żegnano zmarłych. Już wtedy znane były lecznicze właściwości czekolady – wykorzystywano ją jako lekarstwo na wiele przypadłości takich jak osłabienie, anemia czy problemy żołądkowe.
Do Europy kakao trafiło za pośrednictwem konkwistadorów, chociaż na początku nie zostało przez społeczeństwa Starego Kontynentu dobrze przyjęte. Jednak po pewnym czasie zyskało niemniejsze uznanie i sympatię niż w kraju, z którego pochodzi.

Pierwsze wytwórnie czekolady powstały w Hiszpanii, później produkcją zaczęli zajmować się również Holendrzy, którzy zakładali plantacje kakaowca w tropikalnych krajach. Kolejno wyroby czekoladowe zdobywały popularność we Francji, w Niemczech, Szwajcarii. Przez długi czas czekolada jak i inne słodycze dostępne były tylko na królewskich i arystokratycznych stołach. Dopiero w XIX w. dzięki rozwojowi przedsiębiorstw czekolada stała się dostępna dla ogółu.

Do Polski zawitała w XVIII w. Największy rozkwit produktów czekoladowych nastąpił w dwudziestoleciu międzywojennym. Wtedy to w większych miastach bardzo popularne były pijalnie czekolady jak i same czekoladowe produkty, które sprzedawane były w eleganckich, wyszukanych opakowaniach.

Rodzaje czekolady

Gorzka – składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru, czasem z niewielką domieszką wanilii. Zawiera przynajmniej 70% produktów z miazgi kakaowej i powinna być przygotowywana w temperaturze 31,1-32,7 °C. Zawiera 2-5 razy więcej teobrominy niż mleczna.
Mleczna – w jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, a zawartość kakao nie przekracza 50%. Temperatura wytwarzania wynosi 28,9-30,5 °C
Biała – bez zawartości proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach tego rodzaju jest tylko do 33% masła kakaowego. Temperatura wytwarzania 27,9-30,5 °C. Niektórzy smakosze uważają, że ten rodzaj czekolady to nie czekolada ze względu na niską zawartość masła kakaowego.